Een fijn Sinterklaasfeest voor ieder kind

Een fijn Sinterklaasfeest voor ieder kind

Ooit verzonnen aan de keukentafel en nu een uit de kluiten gewassen stichting met zo’n 80 vrijwilligers: Sintvoorieder1 is een bekend begrip onder vele Hagenaars. Ieder kind verdient een cadeau van de Sint. Maar niet elke familie heeft hier geld voor. Sintvoorieder1 zorgt op een duurzame manier dat kinderen die opgroeien in (verborgen) armoede ook een cadeau krijgen in de decembermaand. Het initiatief raakt vele SDG’s, onder andere ongelijkheid verminderen (10), geen armoede (1) en duurzame gemeenschappen (11). Het SDG-team mocht een kijkje in de keuken nemen bij het Pakhuis in Voorburg en sprak Esther Blom, oprichter en directeur, en Loes van Oosterhout, communicatie.

Het is een drukte van jewelste bij binnenkomst van het pakhuis. Het is nog maar een paar dagen tot pakjesavond, en dat is te merken. Overal lopen vrijwilligers rond in de rode Sintvoorieder1 truien met de quote ‘Being kind is cool’. De één sorteert kruidnoten en chocoladeletters, de ander stopt een speelgoed keyboard en een Peppa Pig knuffel in een doos. Weer een ander neemt spullen in ontvangst van een ouder echtpaar dat het pakhuis is komen binnenlopen. Overal staan dozen en cadeaus: van grote pluche nijntjes tot spellen, puzzels en poppen. ‘With or without you’ van U2 klinkt op de radio. Ondanks dat er hard gewerkt wordt, hangt er een vrolijke sfeer.

Van keukentafel naar pakhuis

‘Inmiddels werken we met zo’n 80 vrijwilligers!’ vertelt Esther Blom, oprichter en directeur van Sintvoorieder1, trots. Dat was vroeger wel anders. Het idee voor Sintvoorieder1, oftewel, ook een fijn Sinterklaasfeest voor kinderen die in verborgen armoede opgroeien, ontstond 14 jaar geleden. ‘De vriendin met wie ik dit ben begonnen en ik maakten regelmatig kinderverjaardagen mee waarbij stapels cadeaus uiteindelijk ongebruikt in de kast verdwenen. We besloten om speelgoed in te zamelen om een aantal kinderen in een opvanglocatie in Voorburg van het Leger des Heils een mooi Sinterklaascadeau te geven.’ En dat was een succes. Hartverwarmende verhalen zorgden voor nog meer drive om het initiatief voort te zetten.

Sindsdien is de samenwerking met instanties en intermediairs - en daarmee het aantal aanvragen voor cadeaupakketten voor kinderen - enorm toegenomen. Ook willen steeds meer commerciële bedrijven met Sintvoorieder1 samenwerken, waardoor zij elk jaar meer kinderen blij kunnen maken met een Sinterklaascadeau. ‘Ooit begon het als idee aan de keukentafel. Nu, 14 jaar later’, Esther kijkt vol verwondering om zich heen, ‘zit je hier, echt niet normaal! Het is een beetje uit de hand gelopen. Loes vult trots aan: ‘We werken er naartoe om dit jaar 30.000 cadeaupakketten te bezorgen. Met de actie van Omroep West van vorige week hebben we meer dan 88.000 cadeautjes opgehaald! Alles wat we dit jaar door capaciteit niet meer kunnen verwerken vóór Sinterklaas, wordt bewaard voor volgend jaar.’

Aanvragen uit allerlei hoeken

De aanvragen voor cadeaupakketten komen vanuit alle hoeken, vertellen de twee vrouwen. Van slachtofferhulp tot schuldsanering, het blijf van mijn lijf huis, reclassering, de geestelijke gezondheidszorg, Oekraïense vluchtelingen, Syrische kerken, het gaat maar door. Loes vertelt: ‘Ouders maken zich soms al maanden van tevoren zorgen omdat ze voor hun kind geen cadeautje kunnen kopen. En wanneer kinderen geen cadeautje krijgen en hun klasgenootjes wel, dan gaan ze zichzelf afvragen: ben ik niet lief geweest? Dat breekt je hart.’

Esther: ‘De cadeaupakketten zorgen ervoor dat de kinderen zich gezien voelen, ze doen ertoe. Een hartverwarmend bericht van de People for People foundation luidde: ‘Een prachtige middag, de medewerkers van de COA vertelden dat ze de kinderen nog nooit zo blij en vrolijk hadden gezien. Zelfs de kinderen die bijna nooit lachen, hadden grote glimlachen. Een meisje kwam aan iedere vrijwilliger haar cadeautjes laten zien en was zo dankbaar.’ Daar doe je het voor.’

Duurzaam en sociaal

Esther vervolgt: ‘We zijn continu bezig met duurzaamheid. Vrijwel alle meubels hier in ons pakhuis zijn door ons opgeknapt, geverfd, hebben een tweede leven gekregen. Naast particuliere donaties van cadeaus ontvangen we vanuit bedrijven ook veel merchandise, branded artikelen en relatiegeschenken. Zij willen van hun oude voorraad af. Er wordt heel veel weggegooid, daar ben ik van geschrokken. Gelukkig kunnen wij het steeds vaker overnemen en een tweede leven geven! Cadeaudonaties zijn fantastisch natuurlijk, maar we zijn erachter gekomen dat duurzaam te werk gaan niet altijd de meest efficiënte weg is. Recyclen kost veel tijd: onze vrijwilligers moeten veel spullen nakijken, uitzoeken en sorteren. Daarom vragen we ook om donaties in geld. Geweldig is dat steeds meer bedrijven hier een bedrijfsuitje inpakken plannen: samen iets terugdoen voor de maatschappij schept een band. En het ontlast onze vrijwilligers een beetje.’

‘Dat sluit aan op ons tweede thema: eenzaamheid. Verschillende groepen mensen komen ons helpen met inpakken: mensen met psychische problemen, maar bijvoorbeeld ook groepen 65+’ers die kampen met eenzaamheid. Dat is heel waardevol, ook voor ons! Zo kunnen wij weer schaal vergroten.’ Loes vult aan: 'Als je hier elke week samen vrijwilligerswerk doet, ben je een sociaal vangnet voor elkaar.’ Esthers moeder van 76 is ook teamlid en doet wekelijks vrijwilligerswerk. ‘Wat een levensenergie geeft het haar! Ze loopt de 20-jarigen er zo uit!’ lacht ze. Het derde thema is digitalisering: al deze vaste vrijwilligers worden binnenkort ingewerkt in een online community via Microsoft Teams.

Uitdagingen

De stichting ontvangt ontzettend veel donaties van particulieren en bedrijven, het gehele jaar door. Dat is de laatste jaren alleen maar meer geworden. Dat is geweldig, maar heeft ook een nadeel: het kost ruimte. Elke keer moet de stichting verhuizen, van het ene naar het andere leegstandsbeheer. Esther: ‘In de beginjaren was het allemaal nog niet zo’n probleem, want toen hadden we niet zoveel vaste spullen. Nu is het zo gegroeid. Ik denk dat we nog één keer kunnen verhuizen, dan houdt het echt op’. Loes vult aan: ‘Een vaste locatie zou zo ontzettend fijn zijn. Zo kunnen we ons volledig focussen op onze missie’. Transport is ook een dingetje. Inmiddels krijgt de stichting aanvragen vanuit het hele land. Een grote opgave voor een Haagse vrijwilligersorganisatie, dus alle hulp en steun van vrijwilligers, partners en de overheid is daarbij welkom.

Toekomst

Op de vraag ‘wat zouden jullie nog wensen voor Sintvoorieder1 in de toekomst?’ fantaseren de twee erop los. Uiteraard nog veel meer kinderen in Nederland bereiken. Een vaste locatie, dat zou ook een hoop stress wegnemen. Nog meer fijne samenwerkingen met bedrijven én... ‘een elektrische bus!’ glundert Esther. ‘Dat lijkt me echt fantastisch, de Sintvoorieder1 bus. Zodat onze vrijwilligers zelf de donaties kunnen ophalen en de cadeaupakketten kunnen wegbrengen!’

Bekijk het originele artikel op https://www.sdgsdenhaag.nl/nl/news/een-fijn-sinterklaasfeest-voor-ieder-kind

Radio West Radio West Radio West

Newsletter

Meld je aan voor de nieuwsbrief